• Išleidimo data
    • 2012-03-24

    • Gamintojas
    • Piranha Bytes

    • Leidėjas
    • Deep Silver

7.2
6.7
8.0

Apžvalga

Autorius: Kai | Data: 17, Gegužė 2012 20:11

Praėjo daugiau nei 10 metų nuo to laiko, kai nedidelė vokiečių kontora išleido Gothic. Neužilgo pasirodęs tęsinys užtikrino gerą vardą naujai serijai, o pastarojo papildymas pavertė pasakojimą apie bevardį didvyrį kultu RPG pasaulyje. Iš niekur atsiradusi Piranha Bytes ir tylusis leidėjas JoWood susilaukė stulbinančios sėkmės, kuri apsuko galvas pedantiškiems vokiečiams.

Kūrėjai užsimojo padaryti daugiau, leidėjams rūpėjo greičiau. Risen 2: Dark WatersTokiomis aplinkybėmis saulės šviesą pamatė trečioji žaidimo dalis. Šis pasirodymas neabejotinai užsitarnavo sau vietą žaidimų industrijos istorijos puslapiuose – žaidėjams atiteko klaiki optimizacija ir klaidų uraganas, taip pat į komplektą įėjo išmanusis programinis kodas, kuris pats spręsdavo kiek truks žaidimo sesija. Po šitokio fiasko kūrėjo ir leidėjo keliai išsiskyrė. PB pradėjo dirbti prie naujos visatos – Risen, o su leidėjui likusiomis Gothic frančizės teisėmis nuspręsta sužaisti va bank.

Arcania: A gothic tale pražūdė JoWood‘ą, o pilkas ir vidutiniškas Risen tesugebėjo priminti apie tuos laikus, kai žolė buvo žalesnė.  Kita vertus PB sugebėjo perkopti per savo ego ir grįžti prie ištakų – mažo, tačiau jaukaus pasaulio; pasirinkimų svarbos, įdomių užduočių ir atsargiai dozuojamo pasakojimo. Šaltas žaidimo priėmimas neatbaidė skrupulingų vokiečių ir šiais metais jie iššovė vėl.

Piratai gotai, aha

Konkuruoti RPG rinkoje yra pakankamai sudėtinga, ypač kai kieme viešpatauja kanadietiški drakonai, amerikietiški vikingai ar lenkiški pabaisų skerdikai. Fantasy žanras žaidimuose prarado savo unikalumą – norint nustebinti žaidėją, kūrėjui tenka sukti galvą.

Susidaro įspūdis, kad Piranha Bytes net nesistengė – susiprato, jog apart drakonų pramogų sferoje išgarsėjo piratai (ačiū tau, Johny Depp‘e!), o žaidimų apie girtus jūrų vilkus lyg ir nėra. Ir taip vokiečiai nusprendė perkelti savo pasaką į Karibus.   Ko tik nepadarysi bandydamas įtikti statistikos vidutinybei?

Tačiau ne viskas taip blogai. Būtent radikalus kurso pakeitimas leido įkvėpti gyvybės į pilką Risen pasaulį. Tropinės vietovės, prasčiokiškas girtuoklių humoras ir atgiję senovės dievai – ugninis kokteilis. Žaidėjui tenka inkvizicijos kareivio vaidmuo, kuriam patikima be galo originali užduotis – surinkti 4 artefaktus, kurie padės nugalabyti iš nebūties grįžusią piktą dievybę. Nieko originalaus, tačiau kaip ir kitose studijos darbuose pagrindinis siužetas liko antrame plane. Risen 2: Dark WatersApie epiškus įvykius kalbėti nesigauna, tačiau būtent toks sprendimas leidžia pasinerti į lokalias problemas ir pažinti pasaulį bei jo gyventojus iš vidaus.  Juk būtent meilė smulkmenoms tapo vizitine vokiečių kontoros kortele.

Savo kelionėse žaidėjas aplankys nedideles sąlas, susipažins su jų gyventojais, papročiais ir taisyklėmis. Slaptam agentui, kilnaus tikslo vardan, netgi leidžiama susidėti su vietinėmis gentimis, bičiuliautis su archipelago padugnėmis arba sąžiningai tarnauti kolonijinei inkvizicijos misijai.

RPG, kuris nori įtikti visiems

Žaidybinė mechanika, kaip ir pasakojimas bando nusėdėti ant dviejų kėdžių.  Iš vienos pusės smalsios personažo tobulinimo galimybės, iš kitos kreiva kovos sistema. Ankstesnėse dalyse žaidėjui tekdavo atsargiai planuoti kovas, įvertinti priešo stipriąsias ir silpnąsias savybes, muistytis besistengiant išvengti smūgių, juk Gothic pasaulyje užsižiopsojus galima buvo gauti velnių net nuo perraugusios vištos ar mielo vilko. Panašiai ir piratų žemėse – beždžionės, dinozaurai, laukiniai aborigenai ir panaši fauna noriai sumaitos žaidėją, o priešintis tam reiks trankant kairįjį pelės klavišą. Kombinacinės ir flanginės atakos liko praeity – šiuo metu baliui vadovauja pelės gadinimo taktika. Sąžiningumo dėlei verta pastebėti, jog tai ne vien Risen2 problema.

PB naudai galima pridurti, jog norėdami paįvairinti kovas pastarieji įtraukė šaunamuosius ginklus. Dabar, investavus pakankamai taškų į vikrumą ir išmokus atitinkamą gebėjimą priešui tiesiai į veidą galima paleisti šiltą salvę iš pistoleto neslepiant šaltojo ginklo. Moderniausi žaidėjai netruks įvaldyti muškietą, o kūrybingiausi pasinaudos vietinių šamanų magijos atitikmeniu – voodu. Tik deja, įvaldytas muškietas jau pusiaukelyje žaidimą pavers paprastu pasivaikščiojimu parke. O piktnaudžiaujant block lock‘u artimoje kovoje leis iš viso pamiršti apie kitus variantus, kurių pakankamai daug – spyriai, kontratakos, tinkamos akimirkos paieškos galėjo paversti mūšius įdomiais.

Tęsdami geriausias tradicijas, vokiečiai pasitelkė ir kraupią judesių animaciją. Risen 2: Dark WatersDvikovos su žmonėmis veikiau primena piratų skarmalais aprengtų Buratinų teatrą, nei garbės kodekso supančiotų vėjavaikių santykių aiškinimąsi. Jau nekalbant apie veikėjų gestikuliaciją pokalbių metų – ar jums patiktų pašnekovas, kuris su jumis bendrautų tektoniko režimu? 10mečio šleifo atšliaužė ir niekuo neypatinga grafika, kurią sėkmingai perkelta ir į Xbox platformą. Na nebent ypatingumu vadintume tiesiai prieš akis augančius krūmus ir medžius – be galo apmaudi klaidelė, kuri netruko tapti vienu juokingiausiu priekaištu.

All in all piratai nusipelno teisės būti

Kabinėtis prie Risen2 galima ilgai ir nuobodžiai, juk dauguma klaidų – smulkmenos, kurias aktyviai taisoma. O štai iš tikrųjų pagirti žaidimą galima už fantastišką meninę stilistika, kuri nepaisydama šilto paplūdimio smėlio, tyro vandens ir trupinių džiunglių vis tik randa vietos harmoningai perteikti mirštančios civilizacijos jausmą. Nemažiau pagyrimų nusipelno ir modeliuotojai – kaip ir anksčiau daug dėmesio neskyrę personažų veidams, šį kartą jie iš peties padirbėjo prie jų apdarų: gausiai detalizuoti apdarai, uniformos ir ginklai maskuoja bendrą 2008-ųjų metų grafinį apipavidalinimą.

Šiltų žodžių nusipelno ir scenaristai. Nors pagrindinis pasakojimas ir šlubuoja kaip vienakojė karvė, tačiau būtent nedidelės istorijos salose panardina žaidėją į Risen2. Piratų ir inkvizicijos priešpriešą, pavergti aborigenai, didybės manijos kamuojami kapitonai arba tiesiog girtų banditų ginčai leis gabaliukas po gabaliuko sudėlioti įvykius į vientisą pasakojimą.

Ir netgi keistas sprendimas žaidimą apstatyti Karibų dekoracijomis pasiteisina, juolab kad iš žinomos filmų serijos PB paėmė tik geriausius elementus, savo pasakojimu labiau primindama klasikinę Lobių Salą. Beje, negalima nepaminėti ir grubios leksikos ir turinio suaugusiems, kurie padeda atmosferai pakilti virš bukaprotės komedijos.

***

Tiem, kas ilgisi senų Gothic žaidimų – Risen2 netaps kažkuo ypatingu, tačiau neabejotinai leis pasinerti į detalų pasakojimą. Risen fanams gi – tai žingsnis į priekį, likusiems – smagi, originali ir neįpareigojanti pramoga keliems vakarams su sąlyga.

 

Parinktys

Ivertinkite:
0.1